 |
Tjeneren på Cafe Central serverer en kaffe med udsøgt elegance. Aviserne og apfelstrudelen venter. Ringstrasses elegance overvælder. Museumskvarteret summer af liv. Verdens førende stemmer høres i operaen. Vinmarkerne trænger næsten ind i byen. Mozart, Otto Wagner, Hundert-wasser og Hans Hollein har alle sat deres aftryk her. De er værd at opleve.
TUREN GÅR TIL er den danske rejsehåndbog, som revideres hyppigst. Denne udgave indeholder:
* solid indføring i befolkning, historie og kultur
* informativ og præcis tekst
* underholdende temabokse
* alle de interessante seværdigheder
* detaljerede kort
* masser af praktiske oplysninger
Politiken - Turen går til ..............
Igennem flere generationer den mest solgte og populære danske guidebog. Serien "Turen går til" dækker over 100 rejsemål i verden.
Bøgerne nyskrives og revideres hyppigt, og informationerne er derfor aktuelle, lige så vel som sprog og stil er nutidig. Let og handy bog, fortællende i stilen og rig på billeder. Er fortrinlig som supplerende læsning for den interesserede turist på pakkerejse, såvel som til individuelle rejsende på kortvarige ture. Der er små hotellister samt omtale af kollektive transportmidler for områderne. Bagerst i bogen findes et lille afsnit med praktiske informationer.
Serien er skrevet af danskere for danskere, så informationerne vil alle være aktuelle for os.
|
 |